Hario czy Kalita? Który dripper jest lepszy?

Hario i Kalita. Te dwie marki znane są chyba wszystkim, którzy choć raz się spotkali z alternatywnie parzonymi kawami. Ich flagowymi produktami są drippery – dla mniej zorientowanych, to takie dziurawe kubeczki, do których chcąc zaparzyć kawę, wkłada się filtry na zmielone ziarna 🙂 Czym się do siebie różnią?

Dno płaskie czy stożkowe?

Hario to japońska huta szkła, której historia sięga lat 20. ubiegłego stulecia. Początkowo specjalizowali się w produkcji szkła laboratoryjnego (obecnie popularnego też w kawiarniach), produkując m.in. kineskopy do telewizorów Sony czy reflektory samochodowe, a ich pierwszymi akcesoriami kawowymi były… syfony.

Ich flagowy produkt, dripper V60, należy do najpopularniejszych alternatywnych przyrządów do parzenia kawy. Można go spotkać w prawie każdej kawiarni i niemal na każdej domowej półce z akcesoriami kawowymi. Chętnie sięgają po niego zawodnicy biorący udział w konkursach w parzeniu kawy. 

Nazwa V60 oznacza nic innego niż kształt stożka (litera V) i kąt,
pod którym zbiegają się jego ścianki (60º).

Kalita, to również japońska marka, założona w 1958. Choć zaczynała od produkcji filtrów do kawy, w tej chwili oferują pełną gamę akcesoriów do parzenia tego naparu. Ich najbardziej znany produkt to Kalita Wave, dripper z płaskim dnem, najpopularniejszy w swojej metalowej odsłonie. Filtry przypominają duże papilotki do pieczenia muffinów. Taki kształt pozwala lepiej odizolować kawę od drippera i w ten sposób utrzymać większą stabilność temperatury podczas parzenia. Inna charakterystyka dystrybucji kawy pozwala też mielić ją nieco drobniej niż w przypadku Hario V60, co przekłada się na lepszą ekstrakcję (czyli kawa po prostu lepiej się parzy).

Kalita Wave 185

Filtry przypominające papilotki do muffinów
to znak rozpoznawczy płaskodennej Kality 185.

Wpływ kształtu na smak

Różnica kształtu drippera przekłada się na smak parzonego naparu. Kawy ze stożkowego Hario V60 są bardziej owocowe, ich naturalna kwasowość jest bardziej wyeksponowana. Płaskodenna Kalita daje lepszy balans, wydobywa więcej słodyczy i nut czekoladowych. Różnice w smaku potwierdziły badania (znajdziecie je tu), przeprowadzone na zlecenie Specialty Coffee Association. Choć ciężko rozstrzygnąć, który kształt jest lepszy, różnice w smaku kaw parzonych we wspomnianych dripperach naprawdę istnieją. Uzbrojeni w tę wiedzę możecie świadomie dobierać narzędzie do ziaren i w ten sposób podbijać ulubione smaki. Najlepiej przekonajcie się na własnej skórze!

Kalita Wave 185

Kalita 185 ma płaskie dno, dzięki czemu
kawa lepiej się rozprowadza i równiej parzy.

A tak wygląda nasz wyjściowy przepis na Kalitę, którego używamy do ustawiania kaw w kawiarni:

Doza: 18,2g
Woda: 300g
Temperatura 96-98 st. C
Mielenie: Comandante 18-22 klik (w zależności od kawy) 

Zalewanie:
Preinfuzja: 60g, 10” zalewania, 20” przerwy
Do 120g, 10” zalewania, 20” przerwy
Do 210g 15” zalewania, 15” przerwy
Do 300g 15” zalewania,
na końcy 5x delikatnie mieszamy dripperem, aby wyrównać coffee bed. Dzięki temu cała kawa będzie równo doparzona.

Miłego dnia i pysznej kawusi!

Share
Poprzedni Aeropress, w drogę!

Komentarzy (2)

Anonymous Oct 08, 2022
Udo Oct 08, 2022

Zostaw komentarz